BUDOWA BIOGAZOWNI ROLNICZEJ WĘGRZYNÓW W GRUPIE GOBARTO

24 PAŹ, 2022 GODZ: 15:56

W czerwcu 2022 roku ruszyła budowa biogazowni rolniczej przy fermie trzody chlewnej w Węgrzynowie koło Milicza (woj. dolnośląskie). Inwestorem jest spółka Agroferm Sp. z o.o. z należąca do Gobarto S.A.

Gobarto S.A. z grupy Cedrob żywo zainteresowana jest przedsięwzięciami inwestycyjnymi wykorzystującymi odnawialne źródła energii, szczególnie kiedy oparte są o lokalne zasoby pozostałości produkcji rolnej oraz odpady przemysłu przetwarzającego jego produkty. Firma działa na rzecz podniesienia efektywności hodowli z pełnym zapleczem żywieniowym oraz utylizacją produktów ubocznych uważając, że jest to koło zamachowe dla przemysłu spożywczego i rozproszonej energetyki wykorzystującej lokalne odnawialne zasoby. Takie podejście wpisuje się w komplementarny łańcuch drogi do zrównoważonego rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Biogazownia w Węgrzynowie zintegrowana jest z wysokosprawną jednostką kogeneracji o mocy elektrycznej 0,499 MW. Celem nadrzędnym instalacji odnawialnego źródła energii jest przetwarzanie ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego z odzyskiem paliwa gazowego przekształcanego w użyteczną energię elektryczną i ciepło. Średniorocznie instalacja będzie produkowała około 4.000 MWh energii elektrycznej oraz ok. 15.000 GJ ciepła a także nawóz organiczny. Energia zasili potrzeby wytwarzania oraz potrzeby hodowli trzody chlewnej. Nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej zasilą lokalną sieć elektroenergetyczną.

Budowa biogazowni rolniczej w Węgrzynowie niesie za sobą wiele korzyści. Nowa biogazownia pozwala na utylizację odpadów organicznych z jednoczesną produkcją odnawialnego źródła energii – biogazu rolniczego. Przyczyni się zatem do dywersyfikacji źródeł energii w regionie Milicza, a co za tym idzie, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Projekt finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wysokość dotacji wynosi 5 767 206,22 zł przy nakładach inwestycyjnych ponad 14 mln zł. Generalnym Wykonawcą jest Biowatt S.A. Oddanie do użytkowania budowy biogazowni w Węgrzynowie zaplanowane jest na początek 2023 r.

Pozostałe aktualności

Węgrzynów pracuje na 100%

Spółka Agroferm, należąca do Grupy Kapitałowej Gobarto, zakończyła rozpoczętą w czerwcu 2022 r. budowę biogazowni rolniczej w powiecie milickim. Inwestycja warta 14,5 mln zł otrzymała...

06 MAR, 2024 GODZ: 10:53

Wycieczka edukacyjna - biogazownia Zalesie

15 marca 2023 r. w biogazowni Zalesie odbyła się wycieczka dla dzieci uczęszczających do V klasy szkoły podstawowej z warszawskiego Ursynowa. Podczas zwiedzania, dzieci dowiedziały...

03 KWI, 2023 GODZ: 08:40