Na drodze do zrównoważonego rozwoju
W Grupie Gobarto prowadzimy działania mające na celu zaspokojenie potrzeb żywieniowych dzisiejszego społeczeństwa, nie ograniczając zasobów naturalnych przyszłych pokoleń.
PRIORYTETY GRUPY GOBARTO
Jako liderzy w branży produkcji żywności, zdajemy sobie sprawę jak ważne stają się wydajne i efektywne zakłady hodowli i przetwórstwa spożywczego w poszanowaniu środowiska naturalnego i relacji z lokalnym społeczeństwem i interesariuszami. Dlatego przyjęliśmy strategię ESG, która definiuje naszą wizję i długoterminowe zobowiązania w rozwoju naszego przedsiębiorstwa i jego wpływu na środowisko na lata 2024-2030. Nasze działania w osiąganiu przyjętych celów skupiają się na pięciu kluczowych filarach, które wspierają naszą misję zrównoważonego rozwoju.
TROSKA O ŚRODOWISKO I KLIMAT
CO już robimy
Innowacyjne podejście
Produkcja roślinna
Zielona energia
Gospodarka o obiegu zamkniętym
Innowacyjne podejście
1. Nowoczesne podejście
Stawiamy na nowoczesne rozwiązania na rzecz odbudowy w Polsce wydajnej i efektywnej krajowej hodowli trzody chlewnej będącej kołem zamachowym rozwoju branży przemysłu spożywczego i rozproszonej energetyki wykorzystującej lokalne odnawialne zasoby. Proces rozwoju opieramy o ścisłą współpracę z lokalnymi interesariuszami i prowadzimy z zasadami zachowania najwyższych standardów ochrony środowiska, norm i przepisów prawa lokalnego, krajowego i unijnego. Optymalne, nowoczesne rozwiązania techniczne pozwolą nam zredukować emisję gazów cieplarnianych oraz zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych w naszej działalności, ale również poza naszą organizacją.
Realizując wytyczne Science Based Target Initiative (SBTi), chcemy dążyć do zatrzymania wzrostu globalnej temperatury w zgodzie z Postanowieniem paryskim. W ramach tych działań wyznaczyliśmy ścieżkę redukcji emisji, zawartą w strategii klimatycznej firmy.
Angażujemy również naszych kontrahentów w realizację wspólnych celów klimatycznych.
Produkcja roślinna
2. Produkcja roślinna
Dążymy do tego, aby nasze praktyki rolnicze były zrównoważone na każdym etapie, przyczyniając się do ochrony gleby i zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń. Wszystkie nasze działania w obszarze produkcji roślinnej opierają się na zasadzie minimalnego i w pełni kontrolowanego zużycia środków produkcji, co przekłada się na mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego. Stosujemy zaawansowane technologie, takie jak obrazowanie satelitarne, które pozwala nam precyzyjnie zarządzać zasobami. Duży udział w nawożeniu gruntów stanowią nawozy naturalne i organiczne, w tym stanowiące produkty pofermentacyjne. Te ostatnie wykazują mniejsze tendencje do spływu powierzchniowego i są wolne od patogenów i nasion chwastów. Składniki mineralne w nawozach organicznych występują w formie przyswajalnej przez gleby. Azot dla przykładu reprezentowany jest głównie w formie amonowej N-NH4. Dzięki temu następuje szybki pobór przez rośliny, zmniejszone jest ryzyko migracji azotanów do wód gruntowych i ograniczony jest proces eutrofizacji.
Od ponad 20 lat stosujemy bezorkowe uprawy gleby, co pozytywnie wpływa na jej strukturę, zwiększa. Zebrane plony stają się podstawą najwyższej jakości pasz dla naszych zwierząt, słodu dla wiodących browarów oraz olejów rzepakowych i słonecznikowych.
Zielona energia
3. Zielona energia
Wierzymy, że odpowiedzialne zarządzanie zasobami jest kluczem do zrównoważonego rozwoju. Opracowaliśmy strategię klimatyczną, która skupia się na zwiększeniu efektywności energetycznej poprzez lokalne integrowanie odnawialnych źródeł energii z zakładami hodowli i przetwórstwa oraz wysokosprawne przetwarzanie energii elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła.
Sięgamy po rozwiązania, które pozwalają nam zwiększać udział energii ze źródeł odnawialnych, wykorzystując do tego celu przede wszystkim odpady i uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego w produkcji biogazu rolniczego, ale także zasoby promieniowania słonecznego i wód geotermalnych. Generujemy użyteczną energię elektryczną i ciepło. Dążymy do tego, aby ilość wytwarzanej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych znacząco przeważał nad wolumenem konsumowanej energii we wszystkich odbiornikach Grupy Gobarto.
Gospodarka o obiegu zamkniętym
4. Biogazownie w gospodarce o obiegu zamkniętym
Światowe (mega)trendy w rozwoju energetyki idą w kierunku technologii wykorzystujących tworzone zdolności magazynowe oraz liczne rozproszone, głównie odnawialne źródła energii położone jak najbliżej odbiorców końcowych. Polska także powinna stać się nie tylko znacznie większym niż dotychczas inwestorem w tej dziedzinie, ale także aktywnie angażować i ożywiać krajowy potencjał zarówno naukowy jak i przemysłowy dla zwiększania efektywności tych technologii, integracji z innymi gałęziami gospodarki i poprawy uwarunkowań środowiskowych. Dla krajowej gospodarki to szansa na budowę przewag technologicznych, innowacji w przemyśle i redukcję zależności od importu nośników energii. Na obszarach wiejskich tają rolę już zaczynają odgrywać biogazownie.
Biogazownia lokalizowana jest na obszarach, gdzie możliwa jest aktywizacja produkcji roślin dedykowanych energetyce, jak i w sąsiedztwie zakładów produkcji rolnej lub przetwarzających produkty rolne. Lokalna produkcja rolno-spożywcza i biogazownia rolnicza to naturalni sprzymierzeńcy. Generowana biomasa, w szczególności biomasa odpadowa utylizowana jest w procesie wytwarzania biogazu. Wytwarzana energia zarówno elektryczna, jak i ciepło zasila potrzeby lokalnych przedsiębiorców w celach grzewczych i technologicznych odpowiednio. Wytwarzana masa pofermentacyjna zasila nawozowo lokalne grunty rolne przeznaczone pod dedykowane uprawy roślin energetycznych. W ten sposób nakreślona symbioza między interesariuszami prowadzi do lokalnej gospodarki o obiegu zamkniętym:
• Z jednej strony generowane odpady i pozostałości w produkcji rolnej (w szczególności gnojowica, obornik, pomiot, obierki, słoma) lub w przemyśle przetwarzającym jego produkty poddawane są procesowi utylizacji, a producenci rolni znajdują dodatkowy rynek zbytu na produkty rolne energetyczne,
• Z drugiej strony biogazownia wytwarza energię ze źródła odnawialnego zwiększając lokalne bezpieczeństwo energetyczne w zakresie dostaw energii elektrycznej i ciepła i wprowadzając na rynek nawozy organiczne.
Gobarto S.A. żywo zainteresowana jest przedsięwzięciami inwestycyjnymi wykorzystującymi odnawialne źródła energii, szczególnie kiedy oparte są o lokalne zasoby pozostałości produkcji rolnej oraz odpady przemysłu przetwarzającego jego produkty.
Sami działamy na rzecz podniesienia efektywności hodowli z pełnym zapleczem żywieniowym oraz utylizacją produktów ubocznych uważając, że jest to koło zamachowe dla przemysłu
spożywczego i rozproszonej energetyki wykorzystującej lokalne odnawialne zasoby. Takie podejście wpisuje się w komplementarny łańcuch drogi do zrównoważonego rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.
Co robimy, aby chronić glebę?
Gleba jest kluczowym zasobem, który staramy się chronić i wzmacniać poprzez odpowiedzialne praktyki rolnicze. Od ponad 20 lat stosujemy bezorkowe uprawy gleby, co pozytywnie wpływa na jej strukturę.
Odpowiedni płodozmian
Różnorodność upraw przyczynia się do wzbogacania gleby, poprawiając jej strukturę i skład mineralny.
Precyzyjne nawożenie
Techniki satelitarne pozwalają precyzyjnie stosować nawozy, minimalizować ich nadmiar i ograniczać negatywny wpływ na środowisko.
Ograniczenie zabiegów uprawowych
Minimalizujemy ingerencję w glebę, aby zapobiegać jej degradacji i redukować emisję tlenku azotu.
Uprawa międzyplonów
Wysiewanie roślin międzyplonowych zwiększa wodochłonność gleby i chroni ją przed erozją.
Ekstensywne użytkowanie łąk
Łąki traktujemy jako naturalny filtr i sposób na wzbogacenie gleby bez konieczności intensywnej uprawy.
Stosowanie roślin strączkowych
Uprawa roślin strączkowych, które wzbogacają glebę w azot, przyczynia się do poprawy jej jakości.
Cele strategiczne
Obniżenie wskaźnika intensywności emisji (zakres 1 i 2 / przychód) o 13%
Dane za 2023
g CO2/zł
Rok bazowy 2022: 16,23 g CO2/zł
Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE większa niż łączne zapotrzebowanie na energię elektryczną w perspektywie 2030 r.
Dane za 2023
Rok bazowy 2021: 49%
Łączna moc elektryczna zainstalowana w OZE i kogeneracji wysokosprawnej ponad 6,6 MW
Dane za 2023
MW
Rok bazowy 2021: 2,999 MW
dobrobyt pracowników
Tworzymy stabilne i bezpieczne miejsca pracy
Gwarantujemy uczciwe wynagrodzenie, stwarzamy liczne możliwości rozwoju, a także kładziemy duży nacisk na zwiększanie satysfakcji i zaangażowania naszych pracowników. Inwestujemy w szkolenia oraz inicjatywy promujące zdrowie i bezpieczeństwo, aby każdy z naszych pracowników czuł się doceniony i zmotywowany.
Cele strategiczne - TBC
Obniżenie wskaźnika intensywności emisji - zakres 1 i 2 /przychód)
Dane za 2023
Rok bazowy 2022: 16,23 g CO2/zł
Procent energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE w stosunku do całkowitego zapotrzebowania na energii elektrycznej Grupy
Dane za 2023
Rok bazowy 2021: 49%
Redukcja emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 (location-based)
Dane za 2023
Rok bazowy 2022: 48 735 t CO2
odpowiedzialny łańcuch dostaw
Wspólnie dążymy do zrównoważonego rozwoju na każdym etapie łańcucha dostaw
Kodeks Postępowania Dostawców i Kodeks Postępowania Rolników obejmują poszanowanie praw człowieka, uczciwe warunki pracy, dbałość o dobrostan zwierząt oraz ochronę środowiska. Kodeks obowiązuje wszystkich naszych dostawców, od surowców po gotowe produkty.
Kodeks Postępowania Dostawców
Kodeks Postępowania Rolników
Cele strategiczne - TBC
Obniżenie wskaźnika intensywności emisji - zakres 1 i 2 /przychód)
Dane za 2023
Rok bazowy 2022: 16,23 g CO2/zł
Procent energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE w stosunku do całkowitego zapotrzebowania na energii elektrycznej Grupy
Dane za 2023
Rok bazowy 2021: 49%
Redukcja emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 (location-based)
Dane za 2023
Rok bazowy 2022: 48 735 t CO2
dobrostan zwierząt
Dobrostan hodowanych zwierząt jest dla nas jednym z ważniejszych elementów naszej pracy
Standardy dobrostanu zwierząt w Grupie Gobarto wypełniają normy prawne, a w niektórych elementach, jak minimalna powierzchnia bytowania zwierząt, przewyższają je. Jesteśmy przekonani, że dbanie o zwierzęta to w naszej działalności nie tylko konieczność biznesowa, ale wartość wynikająca z naszych etycznych przekonań.
Większa przestrzeń dla zwierząt
W trosce o dobrostan zwierząt zapewniamy tucznikom większą przestrzeń niż wymaga tego prawo. Troszczymy się o to, aby nasi hodowcy również respektowali te podwyższone standardy.
Indywidualne żywienie
Dbamy o jakość karmienia zwierząt, stosując systemy dostosowane do ich potrzeb. Obecnie połowa naszych macior korzysta z indywidualnego, komputerowo sterowanego systemu żywienia. Naszym celem jest objąć nim minimum 70% macior do 2030 roku, zgodnie z przyjętą strategią ESG. Używamy pasz zbilansowanych, produkowanych wyłącznie w Polsce, w tym także z naszych pasz, aby wspierać zdrowy rozwój zwierząt.
Empatia i opieka
Chcemy, aby nasi pracownicy traktowali zwierzęta z empatią i zrozumieniem, dlatego prowadzimy regularne szkolenia w tym zakresie. Nasze zwierzęta są pod stałą opieką lekarzy weterynarii i doświadczonej kadry zootechnicznej, która monitoruje ich zdrowie i dobrostan. Stosujemy zbilansowane pasze dostosowane do wieku i wagi zwierząt. Stosujemy metody profilaktyczne, aby zminimalizować potrzebę stosowania leków.
Zaawansowana bioasekuracja
Bezpieczeństwo biologiczne to dla nas jeden z priorytetów. Jako jedni z nielicznych w Polsce posiadamy komorę wyparzającą do termicznej dezynfekcji zestawów do przewozu zwierząt, która działa w temperaturze 70°C, co pozwala na eliminację potencjalnych zagrożeń. Przestrzegamy procedur bioasekuracyjnych, a nasi pracownicy regularnie przechodzą szkolenia, aby dbać o bezpieczeństwo na każdym etapie produkcji.
Cele strategiczne - TBC
Obniżenie wskaźnika intensywności emisji - zakres 1 i 2 /przychód)
Dane za 2023
Rok bazowy 2022: 16,23 g CO2/zł
Procent energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE w stosunku do całkowitego zapotrzebowania na energii elektrycznej Grupy
Dane za 2023
Rok bazowy 2021: 49%
Redukcja emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 (location-based)
Dane za 2023
Rok bazowy 2022: 48 735 t CO2
Zaufanie społeczne
Będąc polską firmą z rodzinnymi tradycjami, skupiamy się na budowaniu trwałych relacji z lokalnymi społecznościami
Nasze działania są skierowane na budowanie zaufania poprzez wspieranie hodowców i zaangażowanie w życie lokalnych społeczności
Program Gobarto 500
Jako polska firma z rodzinnymi tradycjami, nieustannie rozwijamy nasz potencjał produkcyjny, zwiększając efektywność dystrybucji i wprowadzając nasze produkty na nowe rynki międzynarodowe. Dzięki Programowi Gobarto 500 wspieramy polskich hodowców, współpracując z lokalnymi interesariuszami i dbając o zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska oraz zgodność z przepisami prawa.
Fundacja Gobarto
Fundacja Gobarto wspiera lokalne społeczności i wsparcie regionalnych inicjatyw. W ramach jej działalności staramy się poprawiać jakość życia w miejscach, gdzie działamy, szczególnie pomagając dzieciom i młodzieży, które napotykają różne trudności. Działamy też na rzecz edukacji, ochrony środowiska i wspieramy lokalne inicjatywy. Nasze relacje z lokalnymi społecznościami opieramy na zaufaniu, wzajemnym szacunku i wspólnym dążeniu do zrównoważonego rozwoju.
Cele strategiczne - TBC
Obniżenie wskaźnika intensywności emisji - zakres 1 i 2 /przychód)
Dane za 2023
Rok bazowy 2022: 16,23 g CO2/zł
Procent energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE w stosunku do całkowitego zapotrzebowania na energii elektrycznej Grupy
Dane za 2023
Rok bazowy 2021: 49%
Redukcja emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 (location-based)
Dane za 2023
Rok bazowy 2022: 48 735 t CO2