
4. Biogazownie w gospodarce o obiegu zamkniętym
Światowe (mega)trendy w rozwoju energetyki idą w kierunku technologii wykorzystujących tworzone zdolności magazynowe oraz liczne rozproszone, głównie odnawialne źródła energii położone jak najbliżej odbiorców końcowych. Polska powinna stać się nie tylko znacznie większym niż dotychczas inwestorem w tej dziedzinie, lecz także aktywnie angażować i ożywiać krajowy potencjał zarówno naukowy, jak i przemysłowy dla zwiększania efektywności tych technologii, integracji z innymi gałęziami gospodarki i poprawy uwarunkowań środowiskowych. Dla krajowej gospodarki to szansa na budowę przewag technologicznych, innowacji w przemyśle i redukcję zależności od importu nośników energii. Na obszarach wiejskich taką rolę już zaczynają odgrywać biogazownie.
Biogazownia lokalizowana jest na obszarach, gdzie możliwa jest aktywizacja produkcji roślin dedykowanych energetyce, jak również w sąsiedztwie zakładów produkcji rolnej lub przetwarzających produkty rolne. Lokalna produkcja rolno-spożywcza i biogazownia rolnicza to naturalni sprzymierzeńcy. Generowana biomasa, w szczególności biomasa odpadowa, utylizowana jest w procesie wytwarzania biogazu. Wytwarzana energia zarówno elektryczna, jak i cieplna trafia do lokalnych przedsiębiorców, realizując ich potrzeby grzewcze i technologiczne. Wytwarzana masa pofermentacyjna zasila nawozowo lokalne grunty rolne przeznaczone pod specjalne uprawy roślin energetycznych. W ten sposób nakreślona symbioza między interesariuszami prowadzi do lokalnej gospodarki o obiegu zamkniętym:
• z jednej strony generowane odpady i pozostałości w produkcji rolnej (w szczególności gnojowica, obornik, pomiot, obierki, słoma) lub w przemyśle przetwarzającym jego produkty poddawane są procesowi utylizacji, a producenci rolni znajdują dodatkowy rynek zbytu na produkty rolne energetyczne,
• z drugiej strony biogazownia wytwarza energię ze źródła odnawialnego zwiększając lokalne bezpieczeństwo energetyczne w zakresie dostaw energii elektrycznej i ciepła i wprowadzając na rynek nawozy organiczne.
Gobarto S.A. żywo zainteresowana jest przedsięwzięciami inwestycyjnymi wykorzystującymi odnawialne źródła energii, szczególnie gdy opierają się na lokalnych zasobach pozostałości produkcji rolnej oraz odpadach przemysłu przetwarzającego jego produkty.
Sami działamy na rzecz podniesienia efektywności hodowli z pełnym zapleczem żywieniowym oraz utylizacją produktów ubocznych, uważając, że jest to koło zamachowe dla przemysłu spożywczego i rozproszonej energetyki wykorzystującej lokalne odnawialne zasoby. Takie podejście wpisuje się w komplementarny łańcuch drogi do zrównoważonego rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.